Ta strona wygląda lepiej z uruchomionym JavaScript

Jak sprawdzić czy karta graficzna jest sprawna?

 ·  ☕ 3 min czytania

Kupując używaną kartę graficzną przez internet wiele osób obawia się, że otrzymają produkt wadliwy. Na szczęście wielu sprzedających udziela “gwarancji rozruchowej”. Oznacza to, że po otrzymaniu mamy sprzętu mamy kilka dni na jego przetestowanie (zazwyczaj 14).

W związku z tym jak najszybciej po otrzymaniu produktu należy wykonać jego testy. W tym artykule opiszę mój sposób weryfikacji kart graficznych.

Przeczytaj artykuł o aktualnie polecanych kartach graficznych- link

Brak uszkodzeń mechanicznych

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy sprawdzić po otrzymaniu karty, jest brak uszkodzeń mechanicznych. Podczas oględzin przede wszystkim należy zwrócić uwagę na:

  • czy karta nie zaliczyła upadku (świadczą o tym wygięte lub ułamane elementy)
  • czy wiatraki chłodzenia kręcą się bez oporów
  • czy plomba producenta nadal znajduje się na jednej ze śrub

Większość uszkodzeń można zauważyć jeszcze na zdjęciach, ale po otrzymaniu karty trzeba ponownie ją zweryfikować. Jeśli nic nie wzbudza podejrzeń, a nasz zasilacz dysponuje wystarczającą mocą, możemy śmiało montować nową kartę graficzną w komputerze.

Zdjęcie karty graficznej umieszczonej w komputerze

Najnowsze sterowniki

Jeśli początkowo komputer uruchamia się tylko w trybie awaryjnym, to jeszcze nie oznacza że karta jest uszkodzona. Po uruchomieniu komputera z nową kartą graficzną system operacyjny może nie poradzić sobie z automatycznym zainstalowaniem najnowszych sterowników, więc możemy zrobić to ręcznie.

Po pierwsze musimy usunąć stare sterowniki karty graficznej.Nygodniejszym narzędziem do tego celu jest Display Driver Uninstaller.

Kolejnym krokiem jest instalacja najnowszych sterowników dla naszej karty graficznej. Wszystkie sterowniki dostępne są na stronie internetowej producenta karty graficznej. Wystarczy je pobrać i zwyczajnie zainstalować jak każdy inny program.

Można też skorzystać z programu służącego do aktualizacji sterowników. Znajduje on aktualne sterowniki wszystkich podzespołów znajdujących się w komputerze i instaluje je po kliknięciu jednego przycisku. Ja zazwyczaj korzystam z darmowej wersji programu Driver Booster.

Testy pod obciążeniem

Zdjęcie testu w programie Furmark

Po zainstalowaniu sterowników i ponownym uruchomieniu komputera możemy przejść do właściwych testów.

Samo granie w grę o wysokich wymaganiach sprzętowych pozwoli nam wykryć nieprawidłowości w działaniu sprzętu. Warto jednak pójść o krok dalej i wykorzystać programy specjale przygotowane do testowania stabilności pracy kart graficznych.

Takie programy generują syntetyczne obciążenie karty, przez co pracuje ona bez przerwy z maksymalną mocą. Niektóre pozwalają nawet na zwiększenie prądu pobieranego przez GPU. Narzędzi tego typu jest dość sporo, a większość z nich jest darmowa.

Ja korzystam z aplikacji FurMark. Generuje bardzo wysokie obciążenie karty graficznej oraz rysuje pomocny wykres temperatury osiąganej przez nasz sprzęt. Co jakiś czas warto sprawdzać, czy karta się nie przegrzewa.

Przeprowadzony przez nas test powinien trwać co najmniej godzinę, najlepiej jeśli poddamy kartę pełnemu obciążeniu przez 24 godziny.

Podsumowanie

Jeśli podczas tego czasu karta się nie przegrzeje, komputer nie wyłączy, a na monitorze nie zaczną pojawiać się artefakty to test należy uznać za zaliczony. Oznacza to, że bez obaw możemy cieszyć się kupioną kartą graficzną, która działa jak nowa.

Przeczytaj artykuł o aktualnie polecanych kartach graficznych- link

Udostępnij