Ta strona wygląda lepiej z uruchomionym JavaScript

Dziś biurowy HP, jutro komputer do gier

 ·  ☕ 3 min czytania

Jedną z najprostszych metod budowy komputera do gier z części używanych jest zakup biurowego zestawu (najczęściej są to komputery HP lub Dell) i dodanie karty graficznej. Z dokładnie takim planem kupiłem biurowego HP Elite 8200 podczas wyprzedaży sprzętu używanego w pracy. Co najważniejsze, kupiłem komputer w obudowie Midi Tower, a nie Small Form Factor.

Zdjęcie kupionego komputera

Podzespoły komputera

Kupiony przeze mnie komputer zawiera wszystkie niezbędne do pracy biurowej podzespoły:

  • Procesor Intel Core i5-2500 (częstotliwość 3,3GHz, turbo do 3,7GHz) - dość stary, ale nadal całkiem wydajny. 4 fizyczne rdzenie poradzą sobie nawet z najnowszymi grami.
  • Płyta główna HP z socketem LGA1155 - płyta o podstawowej funkcjonalności, ale w zupełności wystarczającej do moich celów (OC i tak nie wchodzi w grę).
  • Zasilacz HP 320W - deklarowana przez producenta maksymalna moc zasilacza jest dość ograniczona, więc trzeba będzie to uwzględnić podczas wybierania karty graficznej.
  • Dwie kości po 2GB pamięci RAM DDR3 Samsung 1333MHz - dla komputera biurowego 4GB może i wystarczą, ale do grania w gry trzeba będzie podwoić ilość pamięci. Na szczęście 2 gniazda na płycie głównej są jeszcze wolne.
  • Dysk HDD 500GB - dysk dość stary i powolny. Żeby komputer działał płynnie dokupię dysk SSD i na nim zainstaluję system. Dysk HDD może się przydać jako magazyn danych.
  • Oryginalna licencja Windows 7.

Koszt zakupu

Ofert z komputerami tego typu nie brakuje. Na wersję Midi Tower trzeba wydać około 350 złotych. Przy zakupie komputera w takiej obudowie nie będziemy ograniczeni do kart graficznych Low Profile.

Komputer w formacie SFF bez problemu kupimy za 250 złotych, co może zrekompensować mniejszą ilość GPU mieszczących się w obudowie. Kolejną opcją jest zakup jak najtańszej bazy (np. z procesorem Pentium) i dokupienie i5 osobno.

Sprawdź aktualną cenę komputera na Allegro

Moim zdaniem najlepiej poczekać i licytować na ofertach prywatnych. Ja jak już pisałem skorzystałem z wyprzedaży sprzętu w pracy i na komputer w obudowie Tower wydałem jedynie 200 złotych.

Podstawowe testy

Aby upewnić się, czy warto rozbudowywać kupiony przeze mnie komputer musiałem wykonać kilka testów.

Wynik benchmarku procesora w CPU-z

  • Przede wszystkim sprawdziłem dysk twardy - przeskanowałem go w poszukiwaniu błędów przy pomocy aplikacji HD Tune. Uzyskany wynik to 0% uszkodzonych bloków pamięci.
  • Następnie zweryfikowałem pamięć RAM. Narzędzie “Diagnostyka pamięci systemu Windows” nie wykryło żadnych błędów świadczących o nieprawidłowym działaniu pamięci RAM.
  • Na koniec zweryfikowałem wynik uzyskiwany przez i5-2500 w podstawowych syntetycznych benchmarkach. Wyniki procesora nie odbiegały od normy, więc komputer jak najbardziej nadaje się do rozbudowy.

Podsumowanie

Kupiony przeze mnie komputer pomimo swojego wieku i niskiej ceny jest w pełni sprawny i w benchmarkach uzyskuje całkiem niezłe wyniki. Jest to bardzo dobra prognoza, ale czy poradzi sobie z grami?

Udostępnij