Ta strona wygląda lepiej z uruchomionym JavaScript

Zakup dysku SSD i pamięci RAM

 ·  ☕ 2 min czytania

Złożyłem już komputer, który prawdopodobnie poradzi sobie całkiem nieźle z grami. Żeby dopełnić dzieła postanowiłem uzbroić go w dodatkową pamięć RAM oraz dysk SSD.

Zdjęcie kupionego komputera

Dlaczego warto?

Ani dysk, ani pamieć RAM nie są elementami komputera, które budzą takie emocje jak na przykład karta graficzna. Jest to spowodowane tym, że nie mają one takiego wpływu na wydajność komputera w grach.

Nowy dysk zapewnia większą szybkość uruchamiania systemu i aplikacji oraz kopiowania plików. Dodatkowa pamieć RAM może nie być wykorzystywana dopóki nie uruchomimy wielu aplikacji jednocześnie.

Mimo wszystko, różnica w szybkości działania systemu operacyjnego jest ogromna. Całkowicie wyeliminowane zostaje uczucie że na coś czekamy. Komputer nie myśli po każdym naszym ruchu. Dodatkowo najnowsze gry wymagają od komputerów coraz większej ilości pamięci RAM oraz wykorzystują szybkie dyski, aby część danych wczytywać w trakcie rozgrywki.

Wybór sprzętu oraz zakup

Podczas zakupów kryteria były proste. Przede wszystkim ma być tanio. Zakup używanej pamięci RAM można ograniczyć do wejścia na portal aukcyjny wyboru spośród ogromnej ilości ogłoszeń.

W moim przypadku za 2 kości po 2GB markowej pamięci DDR3 (o ile dobrze pamiętam to kupiłem kości Samsunga o taktowaniu 1333MHz) zapłaciłem 36zł razem z wysyłką. Cena przystępna, pamięć sprawna, temat zamknięty.

W przypadku dysku zadanie jest trochę trudniejsze - różne pojemności, różne rodzaje kości oraz sterowników. Ja wyszedłem z założenia, że nie warto przepłacać za niewielką różnice w wydajności, a dla moich celów pojemność 240GB jest wystarczająca. W celu zabezpieczenia się przed utratą wszystkich danych, ograniczyłem się wyłacznie do dysków nowych.

Ostateczny wybór padł na dysk AData Ultimate SU650 240GB, który kupiłem w sklepie internetowym za 119zł razem z wysyłką. Dysk znanej marki o w miarę dobrych parametrach, przede wszystkim dość tani i nienależący do zawodnych.

Sprawdź aktualną cenę dysków SSD na Allegro

Porównanie wydajności HDD vs SSD

Po zamontowaniu nowego dysku w komputerze od razu dało się czuć różnice. Komputer zamiast 30 sekund włącza się w 1, a reakcje systemu są natychmiastowe.

Zdjęcie z wynikami benchmarków porównującymi dysk HDD i SSD

Aby porównać dyski w bardziej miarodajny niż moje odczucia sposób, przeprowadziłem benchmark obu z nich przy pomocy programu CrystalDiscMark. Wyniki porównania chyba nie wymagają dodatkowego komentarza. Dysk SSD jest o kilka rzędów wielkości szybszy w najważniejszych z punktu widzenia systemu operacyjnego operacjach - losowego odczytu i zapisu.

Podsumowanie

Dysk SSD i pamięć RAM nie są najczęściej poruszanymi tematami jeśli chodzi o komputery do gier. Moim zdaniem instalacja systemu na dysku HDD nie ma w dzisiejszych czasach sensu. Pamięć RAM także jest bardzo tanią inwestycją, a chcąc pograć w miarę nowe gry warto zaopatrzyć swój komputer w co najmniej 8GB.

Udostępnij