Ta strona wygląda lepiej z uruchomionym JavaScript

Wybór karty graficznej dla i5-2500

 ·  ☕ 2 min czytania

Chcąc zmienić zwykły komputer w sprzęt do gier należy przede wszystkim dodać do niego wydajną kartę graficzną. Musi ona być dopasowana do osiągów procesora - jeśli kupimy najlepszą kartę na rynku, to najprawdopodobniej nie wykorzystamy w pełni jej potencjału.

Zdjęcie kupionej karty graficznej

Wybór karty

W kupionej przeze mnie bazie znajduje się Intel Core i5-2500 o częstotliwości taktowania 3,3 GHz. Poza procesorem ograniczeniem w zakupie karty jest też zasilacz o maksymalnej mocy 320W. Mimo to chciałem, aby wybrana przeze mnie karta poradziła sobie z grami w rozdzielczości Full HD 1080p.

Po analizie dostępnych na rynku wtórnym kart, wybór padł na Nvidię GeForce GTX 1050. Miała ona swoją premierę 3 lata temu i była bardzo popularna w nowych komputerach. Przez to aktualnie bardzo łatwo jest znaleźć ją na portalach aukcyjnych.

Poszukiwania i zakup

Po analizie cen na portalach aukcyjnych, za maksymalną kwotę jaką jestem gotowy zapłacić na kartę ustaliłem 300 złotych. Przez kilka tygodni obserwowałem pojawiające się oferty sprzedaży i uczestniczyłem we wszystkich licytacjach.

Sprawdź aktualną cenę GTX 1050 na Allegro

Ostatecznie kupiłem bardzo okazałą wersję ASUS ROG STRIX za 295 złotych razem z wysyłką. Jest to jedna z najdroższych i najlepszych wersji tej karty graficznej - nowa kosztuje ponad 600 złotych.

Niestety kupiona przeze mnie karta wymaga dodatkowego zasilania 6 pin PCI-E, a zasilacz nie posiada takiego przewodu. Na szczęście w internecie bardzo łatwo można znaleźć przejściówki SATA -> PCI-E. Kupiony za 4 złote przewód umożliwił uruchomienie komputera z kartą graficzną.

Podstawowe testy

Zdjęcie kupionej karty graficznej

Test GTXa rozpocząłem od sprawdzenia jej sprawności pod obciążeniem. Karta graficzna wytrzymała kilka godzin “stresu” w programie Furmark, osiągając przy tym maksymalnie 63°C. W trakcie testu nie wystąpiły żadne błędy w wyświetlaniu obrazu, więc kartę uznałem za sprawną.

Następnie przy pomocy benchmarku 3DMark Fire Strike zweryfikowałem osiągi karty graficznej. Uzyskałem zadowalający wynik - 5756 punktów, jest to zbliżony wynik do innych komputerów o tych samych podzespołach.

Podsumowanie

Dodanie karty graficznej do komputera biurowego jest bardzo proste. Ta jedna czynność wystaczy, żeby móc cieszyć się grami. Ja jednak przed dalszymi testami chcę jeszcze dokupić dodatkowe 4GB RAMu oraz dysk SSD.

Udostępnij